Medalem "Pro Bono Poloniae"

2023.12.03 - Na zaproszenie Komendanta Marszu Szlakiem Pierwszej. Kompanii Kadrowej Dionizy Krawczyński Społeczność Szkoła Podstawowa im Armii Krajowej w Olesznie, w składzie: Dyrekcja, Poczet Sztandarowy, Samorząd Uczniowski, Drużyna Harcerska ZHP Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski im. Aleksandra Dawidowskiego ps. "Alek", wzięła udział w uroczystych obchodach 156. Rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego i 82. Rocznicy śmierci Marszałka Edwarda "Śmigłego" Rydza. Podczas uroczystości uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, w Prezbiterium, przy barokowej konfesji św. Stanisława. Pokłoniliśmy się m.in. królom Polski Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu.

Zwiedzliśmy Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie złożyliśmy kwiaty przy nagrobkach Marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Następnie udaliśmy się na Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności) - najwyższy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, usypany na szczycie Sowińca, znajdującego się w Lesie Wolskim, największy kopiec w Polsce, gdzie uczestniczyliśmy w dekoracji instytucji oraz osób zasłużonych na polu krzewienia postaw patriotycznych. Decyzją Szefa Urzedu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie - Ministra Jana Kasprzyka Sztandar Szkoły i dyrektor szkoły Rafał Pacanowski zostali odznaczeni Medalem "Pro Bono Poloniae".