Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Noc Biologów

W piątek 12 stycznia 2018 roku, w godzinach popołudniowych uczniowie Szkoły Podstawowej im Armii Krajowej w Olesznie wraz z opiekunami - p. Mariolą Kamińską , p. Andrzejem Kowalczykiem, p. Ryszardem Kowalczykiem i p. Sylwią Świercz-Wojtczyk uczestniczyli w Ogólnopolskiej Nocy Biologów pod hasłem „Życie na krawędzi”, zorganizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach .

W tę wyjątkową noc każdy uczestnik mógł stać się naukowcem i przyrodnikiem. W Noc Biologów podczas wykładów mogliśmy się dowiedzieć czegoś więcej o komórkach macierzystych, jadowitych owadach, dlaczego woda kwitnie , ludzkim embrionie, aktywności antyoksydacyjnej karotenoidów oraz życiu wilków na obszarze Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych województwa świętokrzyskiego.

W laboratoriach i pracowniach badawczych mogliśmy pod opieką naukowców wykonywać doświadczenia i eksperymenty: owoce jako żywe kosiarki, muszki owocowe, laboratorium biochemika, fascynujący świat owadów, kamienie i żyjące na nich mikroorganizmy, rozwój zarodka ptaka, formikarium, mikroświat mrówek, mikroskop konfokalny oraz zaprojektować swój własny ogród.

W Oceanice odkrywaliśmy morskie otchłanie, degustowaliśmy wyroby z koziego mleka, oznaczaliśmy sobie grupę krwi i hemoglobinę, a także wzięliśmy udział w tańcu z gwiazdami w Planetarium.

Hitem warsztatów okazała się sekcja  serca wieprzowego, gdzie pod okiem pracowników uniwersytetu mogliśmy przeprowadzić wyjątkowe doświadczenie i poznać wnętrze jednego z najważniejszych organów. Kolejną z atrakcji były dla nas wampiry roślinne - unikatowe rośliny pasożytnicze światowej flory. Mogliśmy zobaczyć świetliki czy pochodzące z rejonu Kaukazu zarazy, które aby przeżyć, muszą się przyssać do innej rośliny. Wzięliśmy udział w pokazie Grupy Sokolników Konnych „Rabiec”, którzy opowiadali o trzech ptakach drapieżnikach – puchaczu europejskim, sokole rarogu i meksykańskim jastrzębiu.

Dzięki rozległej tematyce programu Nocy Biologów każdy uczeń mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Biologia towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Zarówno wtedy, jak i teraz nauka ta opiera się na tej samej ludzkiej ciekawości świata, chęci obcowania z wielką tajemnicą stworzenia i niezbadanymi zagadkami dotyczącymi najodleglejszych zakątków Ziemi.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ