Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Dzień Owada

W dniu 29 maja 2015 r klubowicze 4-H „Olszynki” pod opieką p. Marioli Kamińskiej i p. Aldony Kowalczyk, klasa Va z p. Brygidą Jasnos oraz klasa Vb z p. Małgorzatą Stolarczyk wybrali się  na XV Ogólnopolskie Dni Owada organizowane przez  Wydział Ogrodniczy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, pod hasłem „Owady wokół nas”. 

Głównymi elementami Dnia Owada były wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, pajęczaków egzotycznych, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni. Ponadto prezentowane były rośliny i zwierzęta owadożerne, owady preparowane, exlibrisy oraz fotografie o tematyce entomologicznej. Czekało nas wiele niespodzianek  – wróżby „owadziej wróżki”, „owadzie” tatuaże, pokazy „owadziego” origami i wiele innych atrakcji. Przez cały czas trwania imprezy odbywały się kiermasze - produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego, owadów krajowych i egzotycznych, akcesoriów entomologicznych, literatury o tematyce entomologicznej, ogrodniczej oraz przyrodniczej.

Największą atrakcją była prezentacja owadziej kuchni – chętni degustowali owady przyrządzone na kilka sposobów. Wśród nas znalazło się kilkoro chętnych osób, które ze smakiem je skosztowały, nawet nasi opiekunowie. Wiele osób nie miało na tyle odwagi. Nauczyliśmy się, jak możemy je przyrządzić. Kuchnia owadzia wyglądała bardzo imponująco.

Po udanym pobycie w Uniwersytecie na Wydziale Ogrodniczym w Krakowie wszyscy udaliśmy się zwiedzać Kraków. Oglądaliśmy słynny Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, ambonę w kształcie łodzi w kościele św. Andrzeja, pierwszy barokowy kościół św. Pawła i Piotra w Krakowie. Zwiedzaliśmy Wawel z katedrą i renesansowym dziedzińcem, Smoczą Jamę, Sukiennice oraz zabytkowy Rynek Krakowski. Udaliśmy się również do Domu Jana Matejki w Krakowie, muzeum poświęconego Janowi Matejce, założonego w 1895.

W tym celu dostosowywano kamienicę do potrzeb muzealnych. Na pierwszym piętrze prezentowana jest sypialnia, zwana pokojem pod gwiazdami i salon państwa Matejków. Na drugim piętrze, w pokoju gdzie 24 czerwca 1838 urodził się malarz, znajduje się pamiątkowa tablica z łacińskim napisem, który w przekładzie na język polski jest aluzją do słabego zdrowia i niewielkiego wzrostu Matejki. Brzmi on następująco: "Często sprawia Bóg, że wielkość zamyka w małym kształcie". Na trzecim piętrze na prośbę Matejki zachowana jest jego malarska pracownia.

W Galerii Sztuki Starożytnej - Arsenał  zwiedziliśmy zabytki starożytnych kultur śródziemnomorskich należące do zbiorów Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie i do depozytu Rodziny Potockich z Krzeszowic. Zgromadzone obiekty pochodzące z okresu od III tysiąclecia p.n.e. do IV wieku n.e. odznaczają się dużą różnorodnością pod względem materiału i technik wykonania, a dziełom sztuki towarzyszą przedmioty codziennego użytku: obok marmurowych rzeźb i płaskorzeźb znajdują się sarkofagi terakotowe i drewniane, mozaika i fragmenty malowideł ściennych, drobna plastyka, ceramika – zbiór waz greckich, biżuteria, naczynia szklane, obiekty z brązu.
Szczególne miejsce zajmuje kolekcja sztuki egipskiej: sarkofagi antropoidalne i kartonaż uformowany na kształt mumii ze sklejonych warstw płótna, a także przedmioty codziennego użytku oraz związane z kultem. Zabytki bliskowschodnie reprezentuje zespół ceramiki pochodzący z terenów Palestyny datowany na II tysiąclecie p.n.e.

Podczas naszej wyprawy zwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy. Zobaczyliśmy  tam Maczugę Herkulesa – zbudowaną z twardych wapieni skalistych,  maczugę skalną znajdującą się w Pieskowej Skale, Jaskinię Łokietka - jaskinię krasową o rozwinięciu poziomym w Dolinie Sąspowskiej w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych.

Wszystko, co zobaczyliśmy, było dla nas bardzo ciekawe. Byliśmy bardzo zadowoleni. Tę wycieczkę uważamy za udaną. Za rok na pewno będziemy uczestniczyć w tak wspaniałej wyprawie.

Klub 4-H, kl. Va, kl. Vb

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ