Uczestniliśmy w uroczystości patriotycznej w Kajetanowie

„Mam biało – czerwone serce, barwy ojczyste.
Nikt mi tego nie zabierze, po polsku myślę.
Nikt mi tego nie zabierze, po polsku piszę,
To dla tych, którzy przelali krew za ojczyznę."

Przemysław „4P" Majewski

Uczniowie i harcerze z Zespołu Placówek Oświatowych  w Olesznie w dniu 08 września 2013 roku uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci Żołnierzy Września 1939 poległych na terenie gminy Zagnańsk.

Uroczystość poprzedziła uroczysta Msza Święta kościele w Wiśniówce. Potem przemaszerowaliśmy pod pomnik. Obecnych na uroczystości powitał Wójt Gminy Zagnańsk. Krótki rys historyczny wydarzeń z września 1939 roku przedstawił pan Marek Jończyk – IPN Kielce. Odsłonięcia pomnika dokonały córki Bronisława Kowalczewskiego.

Bronisław Kowalczewski (1896-1943)- podpułkownik Wojska Polskiego. Piłsudczyk, uczestnik wojny z bolszewikami. Był oficerem Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Warszawie. W czasie kampanii wrześniowej początkowo w Naczelnym Dowództwie WP na stanowisku oficera do zleceń Naczelnego Wodza, a od 3 września organizował i dowodził Podgrupą "Radom" w Grupie "Kielce" płk dypl. Kazimierza Glabisza. Uczestnik kampanii francuskiej, więzień oflagów niemieckich, tajny komendant z ramienia Armii Krajowej obozu w Colditz i Dössel, współorganizator wielkiej ucieczki 47 oficerów i podoficerów, zamordowany w Buchenwaldzie przez Niemców.

Okazało się, że obecna na uroczystości prezenterka telewizyjna p. Katarzyna Dowbor jest wnuczką podpułkownika.

Żołnierze odczytali apel poległych i oddali salwę honorową. Opiekę nad pomnikiem będą sprawować uczniowie z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Armii Krajowej w Kajetanowie. Ta szkoła, podobnie jak nasza, należy do Stowarzyszenia Szkół noszących imię bohaterów Armii Krajowej.

Wszystkie  szkoły ze Stowarzyszenia były reprezentowane przez poczty sztandarowe i delegacje złożone z uczniów i nauczycieli. Na tej uroczystości opiekę nad pocztem sztandarowym  naszej szkoły sprawowali: chorąży - Olgierd Zieliński i asysta: Ola Picheta i Marta Stolarczyk. Opiekę nad uczniami z naszej szkoły sprawowała  p. Anna Resiak.

Zdjęcia z uroczystości w naszej fotogalerii

Uczestnicy uroczystości