Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Wizyta w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie

07 grudnia uczniowie klasy IIIa gimnazjum odbyli bardzo nietypową wycieczkę. W tym dniu wraz z opiekunkami: p. pedagog Anną Nowicką i wychowawczynią p. Teresą Szczepańską  pojechali do Sądu Rejonowego we Włoszczowie. Tu uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zainscenizowanej rozprawie sądowej, osobiście usiąść na miejscach sędziego, prokuratora, adwokatów i oskarżonego.

Sędzina, pani Monika Kołdon- Sobańska w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o tym, jak długą edukacyjną drogę trzeba pokonać, aby zostać sędzią oraz jak trudne, a zarazem odpowiedzialne jest wykonywanie tego zawodu.

Gimnazjaliści byli szczególnie zainteresowani wyjątkowym miejscem w sądzie - tzw. „niebieskim pokojem”. To właśnie w tym pomieszczeniu odbywają się rozmowy psychologów z dziećmi, które prawdopodobnie mogły być świadkami przestępstwa lub ofiarami przemocy. W pokoju znajdowały się zabawki, by dzieci mogły czuć się bardziej komfortowo. Niezbędnymi elementami w wyposażeniu niebieskiego (przyjaznego) pokoju jest lustro weneckie i sprzęt audiowizualny do rejestracji dźwięku i obrazu z całego przesłuchania. Pani sędzina wyjaśniła, że takie spotkanie jest obserwowane przez sędziego, a materiały dowodowe uzyskane jednorazowo z przesłuchań w niebieskim (przyjaznym) pokoju mają taką samą moc prawną jak zeznania uzyskane podczas przesłuchania w sądowej sali rozpraw. Pozwala to unikać kilkakrotnych przesłuchań dzieci w tej samej sprawie i tym samym zminimalizować ich stres.

Wizyta w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie była niezwykłą lekcją profilaktyczną, która na pewno na długo pozostanie zapamiętana przez gimnazjalistów z Oleszna.

Organizatorzy

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ