Posadziliśmy Dąb Pamięci

W dniu 1 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania pamięci aspiranta Policji Państwowej Jana Madeja , zamordowanego w przez NKWD w Twerze 1940 roku. Podczas uroczystej ceremonii dokonano także odsłonięcia dwóch pamiątkowych tablic: pierwszej poświęconej wspomnianemu Janowi Madejowi z Oleszna oraz drugiej, upamiętniającej 96 ofiar katastrofy smoleńskiej w I rocznicę tej tragedii. Wszystkie wspomniane działania były efektem realizacji programu edukacyjnego pt: ,, Katyń, ocalić od zapomnienia”, przygotowanego przez Stowarzyszenie ,,Parafiada” im. Św. Józefa Kalasancjusza, a realizowanego przez uczniów i pracowników Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, Policji, członkowie rodziny Jana Madeja, oraz liczne grono kombatantów, uczniów i przyjaciół szkoły. Wojewodę Świętokrzyskiego reprezentowała Pani Renata Murawska- dyrektor wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty przybył pan wizytator Roman Wojtalczyk, a na czele delegacji Policji stał Komendant Powiatowy Policji we Włoszczowie- podinspektor Krzysztof Kozieł. Wśród gości byli również pan Ireneusz Gliściński - Wójt Gminy Krasocin oraz pani Anna Łakomiec - prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.

Organizatorzy i uczestnicy uroczystości, co podkreślano w części artystycznej oraz okolicznościowych wystąpieniach, oddali hołd nie tylko Janowi Madejowi, ale wszystkim 21 867 Polakom - żołnierzom Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Służby Więziennej, Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszom Policji Państwowej, przedstawicielom inteligencji polskiej, którzy zostali zamordowani na przełomie kwietnia i maja 1940 roku przez NKWD na rozkaz Józefa Stalina.

Dyrektor szkoły, mgr Edward Karpiński, witając przybyłych gości, podkreślił, że poprzez włączenie się do społecznego programu: „Katyń – ocalić od zapomnienia” społeczność szkolna chce razem z lokalną społecznością uczcić pamięć bohaterów tej straszliwej zbrodni, której ślady starano się za wszelką cenę zatrzeć, o której przez kilkadziesiąt lat milczały polskie podręczniki, którą starano się wymazać z naszej narodowej pamięci. Zapewnił, że szkoła będzie się starać tę pamięć o Katyniu i jego bohaterach mocno ukorzenić w sercach i umysłach uczniów.

Następnie goście obejrzeli montaż słowno- muzyczny: „Przebaczyć tak, zapomnieć nie” przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pani Teresy Szczepańskiej oraz pani Brygidy Jasnos. Uczniowie przedstawili w nim, wykorzystując wiersze, piosenki oraz sceny z filmu: „Katyń” tragiczne losy Polaków na wschodzie ZSRR od momentu dostania się do niewoli, aż po przerażający ludzkie sumienia finał w miejscach ich kaźni.

Potem wszyscy udali się przed budynek szkoły, celem dokonania ceremonii posadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia pamiątkowych tablic. Tam pan Ryszard Kowalczyk przybliżył wszystkim zebranym sylwetkę aspiranta Policji Państwowej Jana Madeja – naszego rodaka. Następnie dokonano uroczystego uhonorowania pamięci Jana Madeja poprzez posadzenie ,,Dębu Pamięci”. Ceremonii tej dokonali: przedstawiciel rodziny Jana Madeja, wnuczek pan Janusz Cajbel, Powiatowy Komendant Policji we Włoszczowie, podinsp. Krzysztof Kozieł, dyrektor ZPO w Olesznie, pan Edward Karpiński. Odsłonięcia pamiątkowych tablic: pierwszej poświęconej postaci aspiranta Jana Madeja oraz drugiej upamiętniającej 96 ofiar katastrofy smoleńskiej w I rocznicę tej tragedii dokonali wnuczek Jana Madeja, pan Janusz Cajbel, komendanta Posterunku Policji w Krasocinie - starszy aspirant Adam Kozieł oraz dyrektora ZPO w Olesznie, pan Edward Karpiński.

W dalszej części uroczystości nastąpiło poświęcenie posadzonego Dębu Pamięci i pamiątkowych tablic przez księdza wikariusza Pawła Sorbiana. Pamiętano także o modlitwie w intencji Jana Madeja, wszystkich zamordowanych na Wschodzie oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Wyrazem naszego hołdu było poproszenie harcerzy o zapalenie pamiątkowych zniczy przy pamiątkowej tablicy, jak również uczczenie minutą ciszy pamięci aspiranta Policji Jana Madeja, wszystkich zamordowanych na Wschodzie i 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Następnie przy odsłoniętym pomniku złożono wiązanki kwiatów, a dyrektor szkoły przekazał miejsce posadzenia Dębu Pamięci pod opiekę Samorządu Uczniowskiego. Podziękował on wszystkim za przybycie oraz przypomniał, jak ważne jest wyzbycie się przez każdego z nas chęci użycia przemocy, odczuwania wobec innych nienawiści, chęci zemsty za poniesione krzywdy, aby już nigdy nie mogła się powtórzyć tak przerażająca historia, jak ,,zbrodnia katyńska”. Podkreślił, że nie byłoby w 1940 roku katyńskiego dramatu, nie byłoby tej potwornej zbrodni, gdyby serc ludzkich nie opanowały te najniższe, najpodlejsze instynkty.

Więcej informacji o Janie Madeju

Zobacz zdjęcia z uroczystości