Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie już po raz czwarty

W plan działań 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna na stałe wpisał się udział harcerzy w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie w dniu 28 października. W tym dniu w 1943 r. oddziały Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK PONURY stoczyły na Wykusie wielką bitwę obronną z niemiecką obławą.

Wykus to uroczysko leśne położone w połowie drogi między Wąchockiem a Bodzentynem. W bieżącym roku odbyliśmy tę Drogę wzdłuż Polany Wykusowej po raz czwarty. Spotkanie uczestników i celebrantów odbyło się przy I Stacji w pobliżu zbiorowej mogiły partyzantów AK oddziału inspektora „Jacka", a zakończyło ostatnią XIV Stacją przy leśnej Kapliczce z obrazem Matki Boskiej na Wykusie.

Poszczególne stacje Męki Pańskiej wykonano w formie kapliczek i umocowano na drzewach. Dodatkowym i trwałym elementem jest 14 granitowych płyt, które z daleka informują o numerze i nazwie stacji. Partyzancka Droga Krzyżowa została zbudowana w 2002 r. przez Szczep Środowiskowy im. Partyzantów Armii Krajowej i Szczep im. Bohaterskich Dzieci Polskich oraz Koła Żołnierzy Armii Krajowej ze Starachowic. Partyzancka Droga Krzyżowa to symbol cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami, obozowaniem w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim nieustającą pamięcią o tych, którzy polegli.

Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w Drodze Krzyżowej. Są to głównie partyzanci i kombatanci, ich rodziny, młodzież i harcerze z pobliskich szkół i miejscowa ludność. W imieniu harcerzy z 34 Drużyny Harcerskiej zachęcam do udziału w tej uroczystości uczniów z innych szkół oraz partyzantów i kombatantów z naszego regionu. To wspaniałe, że wszyscy razem pokonując trasę tej Drogi w głębokiej gęstwinie Puszczy Świętokrzyskiej modlimy się za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę oraz za lepsze jutro dla tych, co żyją.

hm Anna Resiak