Harcerze z Oleszna pożegnali kpt. hm. Stefana Derlatkę i towarzyszyli w jego ostatniej drodze

W sobotę, tj. 23 września 2017 r. harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Olesznie uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej kpt. hm. Stefana Derlatki w Starachowicach i Wąchocku.

Druh Stefan Derlatka pięknie przeżył 90 lat. Był zawsze uśmiechnięty, pokazywał piękno ziemi świętokrzyskiej, dzielił się z młodzieżą - harcerzami wiedzą, własnymi doświadczeniami i wspomnieniami. Z harcerstwem był związany przez 70 lat. Uświadamiał nam młodym, czym jest patriotyzm - wiedział doskonale, bo sam bowiem był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Daniel”.

Harcerze i uczniowie z naszej szkoły poznali hm. Stefana w 1991 roku, przed nadaniem naszej szkole imienia Armii Krajowej. To wtedy wiosną z naszą druhną Anią po raz pierwszy uczestniczyliśmy w naszym szkolnym dwudniowym rajdzie pieszym z Siekierna do Starachowic przez Wykus. Druh opowiedział nam historię żołnierzy AK z oddziału „Ponurego” czyli Jana Piwnika i „Szarego” - Antoniego Hedy.

Dzięki jego pomocy i gościnności wiele razy nocowaliśmy w Hufcu ZHP w Starachowicach podczas kolejnych naszych rajdów. Druh hm. Stefan Derlatka był inicjatorem powstania na Wykusie Partyzanckiej Drogi Krzyżowej. To właśnie on zachęcił naszą drużynę do uczestnictwa w niej. To zadanie wpisało się w plan naszej drużyny i co roku 28 października uczestniczymy Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie. Za każdym razem witał nas serdecznie, cieszył się, że mimo tak sporej odległości między Olesznem a Wykusem jesteśmy z nim.

Dla nas młodych udział w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie w październiku, czy udział w rocznicowych uroczystościach czerwcowych jest żywą lekcją historii i możliwością kultywowania etosu Armii Krajowej.

Kochany druhu Stefanie! – dziękujemy za okazywaną nam pomoc i radość bycia razem. Jesteś dla nas wzorem postawy harcerskiej. SPOCZYWAJ W POKOJU!

Harcerki z 34 WDH z Oleszna