Get Adobe Flash player

Festiwal Małych Form Teatralnych w Języku Niemieckim

Nasze gimnazjum po raz kolejny wzięło udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych w Języku Niemieckim, który odbył się 27 marca b.r. w siedzibie Kieleckiego Centrum Kultury. Przygotowaniem naszego występu kierowały pani Małgorzata Stolarczyk i pani Teresa Szczepańska, rad udzielała również pani Wioleta Wrzeszcz. Patronat nad Festiwalem objęli: Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec, Dyrektor Instytutu Goethego oraz Kurator Świętokrzyski.

O godzinie 10.30 uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pani Dyrektor LO im. J. Słowackiego w Kielcach. To liceum jest głównym organizatorem imprezy. Następnie obejrzeliśmy przedstawienia „Der Kampf um den Drachen” i „Affenliebe”, po czym przygotowywaliśmy się do naszego występu. Wreszcie mogliśmy pokazać, na co nas stać. Byliśmy dumni z naszej sztuki pt. „Des Lebens schönste Blüte ist Güte”. Przedstawiała ona historię złej księżniczki Doris, której zachowaniem byli zaniepokojeni rodzice, szukali oni bezskutecznie porad u różnych medyków, a nawet u wróżki. Księżniczka miała jednak pasję – były nią kwiaty. Lubiła je pielęgnować i rozmawiać z nimi. Pewnego dnia na zamek przybył książę Karl z rodzicami i od pierwszego wejrzenia zakochał się w Doris. Postanowił pomóc w przemianie jej zachowania. Zatrudnił się w zamku jako ogrodnik. Dzięki różnym sytuacjom, a przede wszystkim tajemniczemu kwiatowi Doris zmieniła swe postępowanie i stała się dobrym człowiekiem. Tak w skrócie przebiegała fabuła przedstawionej przez nas bajki.

W dobrym nastroju zjedliśmy obiad, a następnie obejrzeliśmy kolejne przedstawienia. Pod koniec Festiwalu odbyło się spotkanie z grupą młodzieży z Niemiec, która zaprezentowała debatę na aktualny w Polsce temat „Mundurki w szkole” – było to dla nas treściwe ćwiczenie rozumienia ze słuchu w potocznym języku niemieckim. Wszystkie przedstawienia były interesujące, dlatego bardzo cieszymy się z przyznanej dla nas III Nagrody. Otrzymaliśmy dla szkoły: 2 słowniki niemiecko-polskie, 2 pomoce multimedialne do nauki języka niemieckiego, 2 mikrofony, myszkę do komputera, 2 lektury szkolne ”Qvo vadis” i „Potop”. Natomiast każdy z uczestników otrzymał gadżety Instytutu Goethego. Szczęśliwi i z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do Oleszna i czekamy na kolejną edycję Festiwalu za rok.

Małgorzata Piec, Marta Skrobisz

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ