III Edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Co fruwa i hasa po polach i lasach”

Tradycją stało się, że Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Co fruwa i hasa po polach i lasach” odbywa się w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie. Związane jest to z faktem, że pomysłodawczynią i główną organizatorką tego konkursu jest pani Jolanta Kowalczyk – nauczycielka przyrody w tej szkole. Jego głównym celem jest popularyzacja poezji dla dzieci i młodzieży o tematyce przyrodniczej. Poza tym dzieci mają możliwość zaprezentowania się na forum publicznym. Uczestnicy tegorocznego konkursu recytowali wiersze polskich poetów i fragmenty prozy, opisujące piękno przyrody lub też przedstawiające w sposób humorystyczny życie zwierząt i roślin.

Zorganizowany w dniu 25 kwietnia, przez naszą szkołę konkurs wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli szkół z powiatu włoszczowskiego. Poziom prezentowanych recytacji był tak wysoki, że jury, któremu przewodniczył Wizytator Kuratorium Oświaty we Włoszczowie pan Ludwik Maksalon, z trudem wyłoniło zwycięzców. Prezentowane były głównie utwory J. Tuwima, J. Brzechwy czy M. Konopnickiej. Pojawiły się też fragmenty prozy. Pragniemy by w przyszłości, szczególnie uczniowie klas IV-VI, sięgali właśnie po takie utwory.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych, uczniowie klas I-III i IV-VI

Tegorocznymi zwycięzcami w kategorii klas I-III zostali:

• I miejsce – Aleksandra Wyciszkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu,
  • II miejsce –  Monika Goszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Cieślach,
  • III miejsce – Dominika Adamus ze Szkoły Podstawowej w Moskorzewie.

W kategorii klas IV-VI zwyciężyli:

• I miejsce – Anna Stolarska ze Szkoły Podstawowej w Psarach,
  • II miejsce – Angelika Krzemińska ze Szkoły Podstawowej w Moskorzewie,
  • III miejsce – Joanna Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Olesznie.

Pan wizytator złożył podziękowania na ręce wszystkich nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu i rozdał im pamiątkowe dyplomy.

Podziękowania należą się sponsorom naszego konkursu, bez których nie mogłaby się ta impreza odbyć. Byli nimi: Starostwo Powiatowe we Włoszczowie – nagrody rzeczowe za I miejsca, Nadleśnictwo Włoszczowa – nagrody książkowe i lornetki za II i III miejsca oraz Wodociągi Kieleckie, Bank Spółdzielczy we Włoszczowie oddział Krasocin i piekarnia państwa Ziółkowskich – słodki poczęstunek i nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu.

Impreza ta spełniła jeszcze jeden cel – uświadomiła nam wszystkim, że piękno przyrody sławione przez poetów jest dzisiaj bardzo zagrożone przez bezmyślne gospodarowanie jej zasobami. Musimy wszyscy o nią dbać, aby przyszłe pokolenia nadal mogły ją podziwiać i korzystać z jej dobrodziejstw.

Zapraszamy do Oleszna za rok, by słowami poetów sławić piękno naszej Ojczyzny.

Zobacz fotki z eliminacji gminnych

Zobacz fotki z finału konkursu

Organizator konkursu