Spotkanie z legendą

Dnia 27 listopada 2008 roku odbył się interesujący spektakl w szkole im. Armii Krajowej w Olesznie. Pomysłodawcą tego przedstawienia była pani Teresa Szczepańska. Uczniowie należący do koła teatralnego Gadu-Gadu i nie tylko, brali w nim udział, zmagając się z trudnościami i tremą, jaką wywoływała licznie zgromadzona publiczność.

Wszyscy włożyli w przygotowania wiele serca i zapału. Najpierw uczennice gimnazjum spisywały legendarne historie związane z naszą miejscowością i okolicami wykorzystując wiedzę starszych osób. Zostały spisane takie legendy jak:

• "Duch strzegący skarbu”- Kinga Rogala,
  • „Magiczna Żeleźnica”- Katarzyna Skwarek,
  • „O ubogiej rodzinie”- Manuela Ziental,
  • „Świdzińska kapliczka”- Marta Piskorek,
  • „Zaginione dzwony”- Klaudia Cierpica.

Na przedstawienie została wybrana historia pt.: „Leśne zjawy pod Chotowem” napisana przez Renatę Lichosik. Występowali w niej m. in.: Katarzyna Skwarek, Klaudia Cierpica, Karina Kowalik, Renata Lichosik, Marta Skrobisz, Dominika Suliga, Kinga Rogala, Klaudia Kałuzińska, Kinga Błażejewicz, Kinga Drej, Żaneta Lis, Izabela Kapelusz, Marta Piskorek, Izabela Staszczyk, Bartłomiej Mikołajczyk, Emilia Tkaczyk, Agnieszka Bartocha, Marta Błażejewicz, Ewa Arkit, Angelika Żmuda, Katarzyna Szczepańska, Damian Lichosik, Filip Budzowski, Dawid Olczyk, Małgorzata Piec i Sebastian Przepiórkowski.

Wieczornicę prowadziły: Aleksandra Prokop i Joanna Kowalczyk. Gdy nadeszła chwila rozpoczęcia, wszyscy byli podekscytowani i mieli tremę. Zniknęła ona dopiero wtedy, gdy weszliśmy na scenę i zobaczyliśmy, że widzowie oglądają przedstawienie z dużym zainteresowaniem. Największy strach wzbudziła w publiczności scena, gdy zgasły światła i na salę wskoczyły diabły i zjawy z parą młodą. Były także takie sceny, które wzbudzały przerażenie i takie, które wywoływały śmiech na twarzach ludzi. Wszyscy byli zadowoleni po występie, ponieważ wszystko poszło zgodnie z planami.

Po spektaklu każdy z nas wrócił do domu z uśmiechniętą twarzą i ze świadomością, że dostarczyliśmy widzom wielu wzruszeń.

Klaudia Kałuzińska