Warsztaty edukacyjne w Leśnicy

06.12.2019 r. trzecioklasiści gościli w Zagrodzie Edukacyjnej w Leśnicy.

Najpierw zobaczyli piękną stajenkę wykonaną wyłącznie z darów natury. Główna część warsztatów odbyła się w specjalnie udekorowanej na tę okoliczność izbie regionalnej. Dzieci mogły zobaczyć zgromadzony tu sprzęt gospodarstwa domowego i wszystko, co się wiąże z dawną wsią. Na środku izby stał nakryty na wigilijną wieczerzę stół. W kącie pachniała kolorowo ubrana choinka, a z kominka rozchodziło się przyjemne ciepło. Siedząc na ławach pokrytych baranimi skórami, dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o dawnych tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. Niektóre historie były tak zabawne, że izba trzęsła się ze śmiechu. Później przyszła pora na degustację świątecznych ciasteczek. Pychotka! Po krótkiej przerwie uczniowie przystąpili do samodzielnego wykonania ozdoby świątecznej. Nie była to łatwa praca, ale efekty okazały się wspaniałe.

A na koniec – niespodzianka! Do izby zawitał Mikołaj. Ale miał duży worek! Były śpiewy, wierszyki i zagadki, które zadawał Mikołaj. Oj, niektórzy nie mieli łatwo. Na zakończenie nasz przemiły Gospodarz oprowadził uczniów po swojej zagrodzie. Żal było opuszczać Leśnicę.

Małgorzata Skoczek