Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Obchody Święta Ziemi w naszej szkole

W dniu 05 kwietnia 2019 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi.

W obchody Światowego Dnia Ziemi wprowadziła nas piosenka „Ziemia – zielona wyspa” w wykonaniu uczniów klasy V B. Dzień Ziemi to święto, które jest obchodzone obecnie w 192 krajach 22 kwietnia przez ponad miliard ludzi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi świętowano 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Dzień

Ziemi świętowano po raz pierwszy w 1990 roku.
Przed świętem naszej Ziemi uczniowie z poszczególnych klas posprzątali wybrany przez siebie rejon w pobliżu szkoły, taki „mały skrawek powierzchni naszej planety”.

Uczniowie z klasy V B przedstawili ekologiczną scenkę teatralną pt. „Ekologiczna straż”. Wskazali całej społeczności szkolnej przykłady jak nie produkować śmieci:
- nosimy siatkę na zakupy, by plastiku nie rosły wielkie kupy,
- wybieramy mleko w kartoniku, zamiast w worku z plastiku,
- sok też zdrowszy jest ze szkła, konserwantów w wodzie nie ma.

Poznaliśmy również wypracowane hasła ekologiczne:
- „Chcesz postępować ekologicznie, podejdź do hałasu krytycznie”,
- „Dwutlenek siarki powoduje, że nasz układ oddechowy się psuje”,
- „Nie niszcz przyrody, to dobro dla pogody”,
- „Nie chcesz choroby, dbaj o czyste wody”,
- „ Nie wyrzucaj gdzie nie trzeba śmieci, bo to zły przykład dla dzieci”.

Musimy jednak pamiętać, że hasła wszystkie NIE POMOGĄ … TRZEBA DZIAŁAĆ ZAWSZE Z GŁOWĄ.

W naszej szkole tradycją jest, że przed Dniem Ziemi odbywa się konkurs o tytuł „Szkolny Ekolog”. Pani Anna Resiak przedstawiła wyniki tegorocznego konkursu.
Tytuł „Szkolny Ekolog” w kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej zdobył Sebastian Janik z klasy V B. II miejsce w tej kategorii wiekowej zajął Igor Lichosik – V B, III miejsce w tym konkursie zajął również uczeń z klasy V B – Szymon Wójcikowski.
W kategorii klas VII – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum tytuł „Szkolny Ekolog” powędrował do Marty Jasnos z klasy III B gimnazjum. II miejsce w tej kategorii wiekowej zajęła Aleksandra Drzewiecka z klasy III B gimnazjum, a III miejsce zajęła Michalina Stępień – III B gimnazjum. Pani Anna Resiak wręczyła nagrody książkowe i dyplomy uczestnikom konkursu ekologicznego.

Planeta Ziemia – miejsce życia roślin, zwierząt i człowieka – to świat ogromny, ostatecznie niezbadany i tajemniczy. Od wieków człowiek, podpatrując przyrodę, starał się żyć w zgodzie z jej prawami. Jednakże rozwój cywilizacji, a zwłaszcza dążenie do wygodniejszego życia, powoduje ciągle narastające zagrożenie dla istot żywych na Ziemi. To my ludzie zakłóciliśmy „prawa” dżungli, lasów, mórz, jezior i łąk.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie poświęcone naszej Ziemi przekonało naszą społeczność szkolną, że każdy ma wpływ na stan środowiska naturalnego i może prostymi, niewymagającymi dużych nakładów sił i środków sposobami zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. A środowisko się zrewanżuje – w tym lub w następnym pokoleniu.

Za działania ekologiczne i organizację obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odpowiedzialna była pani Anna Resiak.

    

Organizatorzy obchodów Dnia Ziemi

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ