Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Biwak harcerski z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Ludwik Wiszniewski "Jedenasty Listopada"

Harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej uczestniczyli w trzydniowym biwaku (09-11.11.2018 r.) z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
i obchodów 100 rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Miejscem biwakowania był Zespół Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie.

Głównymi celami biwaku było:
- obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.,
- zapoznanie uczestników z tradycjami oraz zwyczajami naszego narodu,
- obchody 100 lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego,
- propagowanie aktywnych form rekreacji i wypoczynku,
- integracja środowisk harcerskich.

Tak oto przebiegało nasze biwakowanie:

Piątek - 10.11.2018 r.

Zbliża się, zbliża się 11 listopada 2018 roku. My harcerze z 34 WDH z Oleszna rozpoczęliśmy biwak harcerski. Po zakwaterowaniu w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie i wspólnej kolacji odbył się apel inauguracyjny. Był to czas wzajemnego powitania się ośmiu drużyn harcerskich z Hufca Szczekocińsko – Włoszczowskiego. Tego wieczoru Komenda Hufca zorganizowała nam niespodziankę – w kinie MUZA obejrzeliśmy film pt. „Wicher 2”. Poznaliśmy historię o przyjaźni, która walczyła z przeciwieństwami losu i połączyła człowieka ze zwierzęciem (koniem) tak samo silnie, jak z innym człowiekiem.

Sobota - 10.11.2018 r.

Po śniadaniu wzięliśmy udział w harcerskiej grze ulicznej „Świadectwa naszej historii na mapie Włoszczowy”. Wędrują ulicami Włoszczowy poznawaliśmy miejsca upamiętniające ważne wydarzenia z historii Włoszczowy i Polski. Na tablicy poświęconej „Grotowi” i „Niedźwiadkowi” odczytaliśmy słowa: „Gdziekolwiek polegliśmy, polegliśmy za Polskę”. Pragnienie Władysława Sikorskiego - patrona I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie wyrażają słowa: „Jedynym mym celem jest wolna, sprawiedliwa i wolna Polska”. Oddaliśmy hołd niewiele starszym od nas harcerzom z Szarych Szeregów, którzy pełnili służbę w czasie II wojny i oddali daninę krwi i młode życie. Na pomniku upamiętniającym bohaterstwo tych młodych ludzi odczytaliśmy napis:

„Nie ma obowiązków większych
nad obowiązki względem Ojczyzny,
dla której życie należy poświęcić „

Po tej terenowej harcerskiej przygodzie wzięliśmy udział w Biegu Niepodległości na dystansie 2 km. Po otrzymaniu niezbędnych gadżetów, tj. koszulka, numer startowy, chip ruszyliśmy na trasę. Z naszą kondycją było różnie, ale jesteśmy dumni z siebie, że wszyscy go ukończyliśmy - otrzymując medal. Po obiedzie uczestniczyliśmy w innych imprezach okolicznościowych zorganizowanych na Placu Konstytucji 3 Maja. Tego dnia wieczorem uczciliśmy także 100 rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego. W trakcie biesiady harcerskiej nie zabrakło tortu urodzinowego. Nasze świętowanie zakończyła dyskoteka.

Niedziela- 11.11.2018 r.

Niedziela - rano! – pobudka. Wspólne pożegnalne śniadanie, potem sprzątanie miejsca biwakowania. Apel pożegnalny – i cóż trudno nam było się rozstać …. !

Czekamy zatem na możliwość udziału w kolejnym biwaku

    

Uczestniczki biwaku

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ