Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Obchody Święta Ziemi w naszej szkole

Tobie została powierzona Ziemia jak ogród

- rządź nią z mądrością”

Święty Franciszek z Asyżu

 W Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie w dniu 24 kwietnia 2018 roku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi. W obchody Światowego Dnia Ziemi wprowadziła nas piosenka Majki Jeżowskiej „Moja planeta”, którą wykonała Julia Amanda Kowalczyk z klasy VII. Refren tej piosenki

„SOS - to Ziemia woła ludzi.
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić 
SOS - ratujmy siebie sami 
SOS - do siebie wysyłamy"

podczas apelu śpiewaliśmy kilka razy.

Dzień Ziemi to święto, które jest obchodzone obecnie w 192 krajach 22 kwietnia przez ponad miliard ludzi. Po raz pierwszy świętowano je 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce - w 1990 roku.
Przed świętem naszej Ziemi każda klasa posprzątała wyznaczony rejon w pobliżu szkoły, taki „mały skrawek powierzchni naszej planety”. Musimy jednak uświadomić sobie, że najważniejsze to: „Nie śmiecić!"

Uczniowie z klasy V B przedstawili ekologiczną scenkę teatralną pt. „Kochajmy Ziemię”. Ukazali nam problemy, z jakimi boryka się nasza kochana Ziemia. Ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych zatruwają wodę w rzekach i jeziorach. Dym z kominów zanieczyszcza powietrze. Wysypiska śmieci powodują skażenie gleby. A my oddychamy zatrutym powietrzem, pijemy zanieczyszczoną wodę, jemy żywność, która nam szkodzi, toniemy w śmieciach. W zatrutym środowisku chorują ludzie, giną rośliny i zwierzęta.

Na szczęście ludzie zrozumieli, że niszcząc Ziemię niszczą siebie.

W trakcie apelu uczniowie odczytali najciekawsze „Listy dla Ziemi” z poprzedniej edycji ogólnopolskiego konkursu, tj. „ Listy dla Ziemi -2017”. Były to listy, wybrane w eliminacjach wewnątrzszkolnych. I tak:
 - I miejsce zajął list Sebastiana Mazura z obecnej klasy VI, który znalazł się w ogólnopolskim finale na najpiękniejszy list dla Ziemi,
 - II miejsce przypadło dla listu Szymona Drzewieckiego z obecnej klasy VI,
 - III miejsce zajął list Laury Zapały z obecnej klasy V b.

W tym konkursie brały również udział przedszkolaki. Z eliminacji szkolnych wynika, że najbardziej trafny rysunek dla Ziemi namalował Maciej Barciński.
Autorom listów dla Ziemi pani Anna Resiak wręczyła nagrody książkowe i dyplomy.

W naszej szkole tradycją jest, że przed Dniem Ziemi odbywa się konkurs o tytuł „Szkolny Ekolog”. Pani Anna Resiak przedstawiła wyniki tegorocznego konkursu.
Tytuł „Szkolny Ekolog” w kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej zdobyła Laura Zapała z klasy V b. II miejsce w tej kategorii wiekowej zajął Błażej Krzysztoszek z klasy VI, a III miejsce zajęła Olga Barcińska z kasy V b.
W kategorii klas VII szkoły podstawowej i II – III gimnazjum tytuł „Szkolny Ekolog” powędrował do Roksany Lesiak z klasy III gimnazjum. II miejsce w tej kategorii wiekowej zajęła Izabela Konik z klasy III gimnazjum, a III miejsce zajęła Klaudia Stolarczyk z kasy VII. Zwycięzcom wręczono nagrody książkowe i dyplomy. Pani Resiak przypomniała nam, czym zajmuje się ekologia i uświadomiła trafność wypowiedzi patrona ekologów świętego Franciszka z Asyżu – „Tobie zostało powierzona Ziemia jak ogród, rządź nią z mądrością”.

Dzień Ziemi to święto jednoczące ludzi bez względu na kolor skóry, religię, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda i jak ludzie mają się wobec Ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie poświęcone naszej Ziemi, dzięki przekazanym treściom, przekonało naszą społeczność szkolną, że każdy ma wpływ na stan środowiska naturalnego i może prostymi, niewymagającymi dużych nakładów sił i środków sposobami zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. A środowisko się zrewanżuje – w tym lub w następnym pokoleniu.
Za działania ekologiczne i organizację obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odpowiedzialna była pani Anna Resiak.

Zobacz zdjęcia z apelu

Organizatorzy obchodów Dnia Ziemi

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ