Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Nasi harcerze przywieźli z Wiednia Betlejemskie Światło Pokoju

W Tobie jest światło
Każdy mrok rozjaśni
W Tobie jest życie
Ono … zwycięża

 

 

 

 

 

Już po raz 27. płonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia
w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

My, harcerze, sprowadzając Betlejemski Ogień do Polski i przekazując Go wszystkim, którzy pragną Jego obecności, pełnimy służbę w imię pokoju, zrozumienia i pojednania pomiędzy ludźmi z bliska i z daleka. Wpatrzeni w blask tego światła otwierajmy nasze serca, otwierajmy nasze drzwi, spójrzmy przez okna naszych domów, szkół, kościołów, urzędów i nie odwracajmy naszych dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie, od biedy i nieszczęścia.

W dniach 14 -16 grudnia 2017 r. przedstawiciele 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Oleszna wyjechali do Wiednia wspólnie z innymi harcerzami z drużyn działających w obrębie Hufca ZHP Szczekocińsko – Włoszczowskiego, aby uczestniczyć w uroczystości przekazania Betlejemskiego wiata Pokoju.

W czwartek po długiej podróży, około godziny 14:00 dotarliśmy do Wiednia, a dokładnie do hostelu Do Step In, Felberstraβe 20. Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku zwiedzaliśmy miasto. Podziwialiśmy przepięknie wyglądające nocą, rozświetlone bożonarodzeniowe dekoracje ulic Wiednia.

W piątek po śniadaniu z panią przewodnik zwiedzaliśmy atrakcje turystyczne Wiednia. Wspólne zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu słynnym Ringiem wiedeńskim.
Obejrzeliśmy z zewnątrz Dom Hundertwassera będący jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji turystycznych w Wiedniu. Jest to kilkupiętrowy budynek, który wyróżnia się swoimi różnorodnymi kolorami i brakiem jakiejkolwiek symetrii. Autorem tego niezwykłego kompleksu mieszkalnego był austriacki artysta Friedensreich Hundertwasser, słynący z nietypowych realizacji budowlanych.

Zwiedzaliśmy Pałac Belvedere - barokową rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Ten duży kompleks składa się z dwóch pałaców. Jest uważany za arcydzieło Johanna Lukase von Hildebrandta. Tutaj podziwialiśmy dzieła sztuki światowej klasy. Największym skarbem jest Gustav Klimt i jego obraz „ Pocałunek”. Bardzo zachwyciła nas Starówka Wiedeńska, na której atrakcją turystyczną są: 

  • Plac Hofburg - wiedeński pałac stanowiący siedzibę władców Austrii w okresie od XIII do XX wieku, który przez kilka stuleci był ważnym europejskim centrum politycznym i kulturalnym. Dzisiaj ten ogromny kompleks składa się między innymi z dawnych cesarskich apartamentów, Austriackiej Biblioteki Narodowej, kościoła, kaplicy, muzeum, Zimowej Szkoły Jazdy i urzędu prezydenta Austrii.
  • Katedra św. Szczepana - duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. W podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów,
  • słynny Skarbiec Cesarski tu są insygnia władzy Habsburgów, relikwie, największy znaleziony na świecie oszlifowany szmaragd.

W sobotę po śniadaniu zwiedzaliśmy ogrody przy Pałacu Schönbrunn.
Najważniejszym wydarzeniem tego dnia były uroczystości przekazania ognia przywiezionego z Betlejem. Ponad 20 delegacji skautowych i harcerskich z różnych państw Europy spotkało się w Kościele św. Franciszka z Asyżu na Mexicoplatz. Po wspólnej modlitwie delegacje odebrały Betlejemski Ogień. Po wyjściu z kościoła harcerze zawiązali krąg i przekazali sobie tradycyjną „iskierkę”. Po uroczystości udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" po raz pierwszy została zorganizowana w 1986 roku w Linz w Austrii jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Nosiła wtedy nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec – wybrani przez ORF spośród dzieci działających charytatywnie – odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Harcerze z 34 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Oleszna przekażą Betlejemskie Światło Pokoju całej społeczności szkolnej w czwartek, tj.22 grudnia podczas szkolnej wigilii połączonej z wystawieniem jasełek bożonarodzeniowych.

CZUWAJ! – uczestnicy wycieczki

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ