Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Wyjątkowa Noc Biologów na UJK w Kielcach

W piątek, 13 stycznia, w godzinach popołudniowych uczniowie Publicznego Gimnazjum w Olesznie wraz z opiekunami Klubu 4-H „Olszynki” - p. Mariolą Kamińską i p. Andrzejem Kowalczykiem uczestniczyli w Ogólnopolskiej Nocy Biologów zorganizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W tę wyjątkową noc każdy uczestnik mógł stać się naukowcem, przyrodnikiem, a nawet detektywem. W Noc Biologów z bliska poznaliśmy tajemnice ptaków, nauczyliśmy się rozpoznawać świętokrzyskie drzewa, dowiedzieliśmy się, co kryje tajemniczy świat roślinnych związków oraz dlaczego dorośli palą papierosy. Odkrywaliśmy morskie otchłanie i degustowaliśmy wyroby z koziego mleka. Dowiedzieliśmy się także o niekorzystnym działaniu na nasz organizm słodkich napojów. Niektóre informacje były dla nas zaskakujące, np. obecność chininy w toniku. Podczas Nocy Biologów wysłuchaliśmy wykładów o biobankach, długowieczności, cholesterolu, nietoperzach i o tym, że nie wszystkie pszczoły mają żądła.

W salach wykładowych, laboratoriach i pracowniach badawczych mogliśmy pod opieką naukowców wykonywać doświadczenia i eksperymenty. Przeprowadzaliśmy także obserwacje mikroskopowe, zadawaliśmy pytania i braliśmy udział w dyskusjach. Hitem warsztatów okazała się sekcja serca ssaka, obserwacja rozwoju i kiełkowania ziarna pyłku, etapów cyklu rozwojowego żaby oraz pokaz uzdrowicielskiej magii roślin.

Dzięki rozległej tematyce programu Nocy Biologów każdy uczeń mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Biologia to bardzo ważna i różnorodna dziedzina nauki, to nie tylko lekarze i medycyna, to także biologia środowiska i wspaniałe krajobrazy.

  

Opiekunowie Klubu 4H „Olszynki”

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ