Biwak z „ DREPTAKIEM”

W Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie w dniach 19.01. – 22.01.2012 r. odbył się biwak harcerski druhów z Harcerskiego Klubu Turystyki Pieszej „DREPTAK” im. Jana Piwnika PONUREGO ze Świeszyna koło Koszalina i harcerzy z 34 Drużyny Harcerskiej z Oleszna.

1. W czasie pobytu zorganizowaliśmy:
  • wycieczkę do Sielpi i Końskich,
  • rajd pieszy szlakiem ważnych wydarzeń historycznych upamiętniających miejsca bitew żołnierzy AK i NSZ w Olesznie i okolicy.
  1. Zapaliliśmy znicze:
  • na mogiłach partyzantów AK i symbolicznym grobie „Nurta” na cmentarzu w Olesznie,
  • pod pomnikiem przy ulicy Przedborskiej upamiętniającym zwycięską bitwę pod Olesznem oddziału NSZ porucznika „Żbika”- Władysława Kołacińskiego wspieranego oddziałem AK mjr „Marcina”- Mieczysława Tarchalskiego z niemieckimi oddziałami SS w dniu 26.07.1944r.
  • pod pomnikiem przy drodze na Rudkę. Pomnik ten upamiętnia zwycięski bój stoczony w lesie w dniu 28.09.1944r. przez oddział AK dowodzony przez kapitana Franciszka Pieniaka ps. „Przebój” dowódcę II/74 pp „AK Baonu Wojna”,
  • pod pomnikiem w Chotowie wybudowanym na cześć poległych w walce z faszyzmem w osiemnastą rocznicę zwycięskiej bitwy, którą stoczyli partyzanci AK w dniu 28.10.1944 r.

Byliśmy również na basenie „NEMO” we Włoszczowie, urządzaliśmy gry i zabawy sportowe na sali gimnastycznej, nie zabrakło również pląsów i zabaw harcerskich.

Biwak był super!

Druhowie z nad morza gościli u nas po raz pierwszy w 1992 r. Odwiedzają nas prawie co rok, biorąc udział w październikowych uroczystościach rocznicowych bitwy pod Chotowem lub w święcie Patrona Szkoły przypadającym na dzień 14 lutego. Z naszej szkoły wyjeżdżamy nad Morze Bałtyckie w długi weekend majowy. Pierwszy raz byliśmy w 2002 roku. I tak nasza współpraca trwa do dziś. Z nadzieją czekamy cały rok, aby druh Mietek Szocik i nasza druhna Anna Resiak zorganizowali kolejny „wypad” nad Bałtyk. Dodatkową opiekę w trakcie wyjazdów nad morze sprawują nad nami p. Edward Karpiński lub p. Mariola Kamińska. Dla większości z nas jest to pierwszy wyjazd nad nasze morze. Weekend majowy już niedługo. A zatem i w tym roku będziemy witać się z Bałtykiem.

ZOBACZ FOTKI Z BIWAKU

Uczestnicy biwaku.