Wycieczka do Nadleśnictwa Koniecpol

22 września 2021 roku uczniowie klasy V pod opieką p. Jolanty Lichosik oraz p. Emilii Czapli wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Nadleśnictwa Koniecpol, odpowiadając na zaproszenie p. Nadleśniczego Zbigniewa Matyśkiewicza.
Celem wyjazdu było poszerzenie i utrwalenie wiedzy o faunie i florze okolicznych lasów z wykorzystaniem dostępnych eksponatów w izbie edukacyjnej oraz na terenie niewielkiego arboretum położonego wokół siedziby Nadleśnictwa. Klasa V wzięła udział w pogadance na temat korzyści, jakie daje nam las. Następnie prowadząca zajęcia, p. Urszula Góralczyk- Brysiak, zapoznała dzieci z tablicami informacyjnymi i eksponatami znajdującymi się w sali edukacyjnej. Potem uczniowie przystąpili do wykonania pracy plastycznej inspirowanej tematyką przyrodniczą. Malunki wykonywali na przygotowanych specjalnie dla nich, drewnianych krążkach, które potem zabrali do domu.

W przerwie między zajęciami uczestnicy wycieczki skorzystali z przestronnej wiaty, gdzie na obszernym palenisku opiekunowie z pomocą rodzica jednego z uczniów, p. M. Lis, przygotowali dla uczniów poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek. Posileni i zrelaksowani uczniowie przystąpili do dalszych zadań na świeżym powietrzu.
Z tablic edukacyjnych dowiedzieli się o żyjących w najbliższym otoczeniu kręgowcach. Wykonali także skoki do piaskownicy porównując swoje wyniki z umiejętnościami zwierząt. Nieliczni przeszli bosymi stopami po ścieżce sensorycznej. Największe zainteresowanie wywołał wśród uczniów dendrofon, na którym uczniowie sprawdzili właściwości akustyczne drewna. Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli udział w przyrodniczym kole fortuny. Po wylosowaniu pytania i prawidłowej odpowiedzi każdy dostał prezent, którym była gra „Domino”. Wykonanie pamiątkowych fotografii zakończyło nasz pobyt w gościnnych progach Nadleśnictwa Koniecpol. Uczniowie pełni wrażeń i niecodziennych emocji wrócili do szkoły.
Inicjatorem wyjazdu oraz fundatorem poczęstunku był p. dyrektor Rafał Pacanowski, któremu serdecznie dziękujemy za zorganizowanie dla uczniów ciekawej i inspirującej lekcji przyrody. Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie składa serdeczne podziękowania na ręce p. Zbigniewa Matyśkiewicza za zaproszenie i bardzo życzliwe przyjęcie.

Jolanta Lichosik