Dziękuję Ci za służbę

"To jest moja matka, ta ziemia,
To jest moja matka, ta Ojczyzna,
To są moi bracia i siostry"

Papież, Jan Paweł II

Przed świętami Bożego Narodzenia 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej oraz Publicznego Gimnazjum w Olesznie, już po raz drugi, przygotowali własnoręcznie kartki świąteczne dla polskich żołnierzy przebywających na misjach wojskowych, m.in. w Iraku i Afganistanie.

W obliczu zagrożenia wartości najwyższych, powinnością każdego żołnierza jest poświęcenie własnego zdrowia i życia dla utrzymania bezpieczeństwa i pokoju na świecie. Prawdziwa miłość wobec Boga i Ojczyzny czasami wymaga od nas ofiary. W XXI wieku nadal wybuchają wojny, które przynoszą łzy i cierpienie. Dlatego też, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych rodzin i Ojczyzny, polscy żołnierze służą na misjach wojskowych w najbardziej niebezpiecznych częściach świata.

„W Polsce nie dziękuje się funkcjonariuszom za służbę. Nie dziękuje się żołnierzom, policjantom, strażakom, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie dla innych i dla kraju. Społecznie ta służba jest pominięta, a powinna być na piedestale” – powiedział porucznik Cierpica, dodając, że to dziura, którą chce zapełnić swoją fundacją Thank You for Your Service/Dziękuję Ci za Służbę.

Działaniami pomocowymi fundacji chce wyrazić wdzięczność wszystkim mundurowym za to, co robią dla kraju i narodu. To były też pierwsze słowa, jakie usłyszał od Roberta Ollisa, weterana wojennego w Wietnamie i ojca sierżanta Michaela Ollisa, który 28 sierpnia 2013 r. zginął tuż obok Karola Cierpicy, ratując mu życie.

„Człowiek, który stracił syna, mówi do mnie: dziękuję ci za służbę, a potem: witam w rodzinie” – wspomina porucznik Cierpica, nie kryjąc wzruszenia.

W akcję przygotowania kartek z bożonarodzeniowymi życzeniami pod opieką p. Ryszarda Kowalczyka - nauczyciela historii oraz p. Andrzeja Kowalczyka - nauczyciela plastyki zaangażowały się panie Zdzisława Kowalczyk - wychowawczyni kl. IIIa i Barbara Mulewicz - wychowawczyni kl. IIIb oraz następujący uczniowie:

1. Justyna Macander- kl. IIb gim.
2. Julia Omasta- kl. IIa gim.
3. Maja Mikołajczyk- kl. IIa gim.
4. Piotr Lichosik- kl. IIa gim.
5. Adrian Kowalczyk- kl. IIa gim.
6. Paweł Komisarczyk- kl. IIa gim.
7. Natalia Łyczak- kl. III gim.
8. Gabriela Rogala- kl. III gim.
9. Aleksandra Bobińska- kl. III gim.
10. Alicja Sobczyk- kl. III gim.
11. Wiktoria Karpińska- kl. VI SP
12. Kamila Gacia- kl. VI SP
13. Klaudia Gołdyn- kl. VI SP
14. Uczennica kl. VI SP
15. Patrycja Kowalczyk- kl. IIIa SP
16. Julita Skiba- kl. IIIa SP
17. Julia Wójcik- kl. IIIa SP
18. Julia Przepióra- kl. IIIa SP
19. Uczniowie kl. IIIb SP

Mamy nadzieję, że słowa, płynące wprost z naszych gorących serc, czytane podczas wigilijnej wieczerzy, tysiące kilometrów od domu, przyniosły radość i chwile wzruszenia dla naszych odważnych dziewcząt i chłopców, którzy daleko od ojczyzny dbają o naszą bezpieczną przyszłość. Chcemy im powiedzieć, że są naszymi braćmi i siostrami, a my wszyscy jesteśmy z nich dumni.

Dzięki Waszej oddanej i pełnej poświęcenia służbie czeka tu na Was bezpieczna przystań, której na imię Rzeczpospolita Polska. Wracajcie bezpiecznie!

R. Kowalczyk, nauczyciel historii SP w Olesznie