Zapaliliśmy Światło Wolności ofiarom stanu wojennego

Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie przyłączył się do akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. O  godzinie 19:30 w oknie budynku szkoły rozbłysnął płomień świecy upamiętniający ofiary stanu wojennego.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rządy w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Aresztowano kilka tysięcy działaczy Solidarności. Do tragicznych wydarzeń doszło w kopalni  „Wujek”, gdzie zginęło 9 górników. Rozwiązano wszystkie organizacje społeczne, polityczne i związki zawodowe. Mieszkańcom ograniczono podstawowe prawa obywatelskie. Wprowadzono godzinę policyjną.

W wyniku stanu wojennego śmierć poniosło ok. 100 osób, aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tys. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. – odwołany.

Samorząd Uczniowski SP