Już 22 raz w ramach akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2015” posprzątaliśmy najbliższe otoczenie

W bieżącym roku szkolnym, w dniu 17 września 2015 r. już po raz dwudziesty drugi spotkaliśmy się, aby wziąć udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”.

Tę ogólnoświatową akcję „Sprzątanie Świata” Clean up the Word przeniosła do Polski Mira Stanisławska – Meysztowicz. Urodziła się w Polsce  a mieszka w Australii. To w Australii zrodziła się idea tej akcji, którą zorganizował żeglarz Jan Kiernan. Pierwsza międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata” odbyła się w 1993 r.

Idea sprzątania jest bardzo prosta. Polega na tym, że grupy ochotników oczyszczają wyznaczony teren ze śmieci i odpadów.

Tegoroczna akcja zaczęła się wcześniej, ale finał pozostał niezmienny - trzeci weekend września!

"Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem odbywała się tegoroczna akcja Sprzątania Świata – Polska. Tegoroczna kampania ma uświadomić każdemu z nas, jaką rolę możemy odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Bo przecież poza obowiązkami mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska. Do tego potrzebna jest wiedza i chęć współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla czystego środowiska.

Drużyna harcerska przygotowała scenkę teatralną pt. „Jak rozweselić ZIEMIĘ”? Harcerze przedstawili regulamin ekologicznego zachowania:

1. Ograniczajcie używanie opakowań jednorazowych wszędzie tam , gdzie jest to możliwe.
  2. Wybierajcie produkty pakowane w papier lub szkło.
  3. Kupujcie swój ulubiony napój w szklanej butelce.
  4. Oszczędzajcie wodę, póki jeszcze ją mamy.
  5. Nie przynoście do domu dużej ilości torebek foliowych z zakupami, na zakupy chodźcie z płócienną torbą, jest trwała.

„PANI ZIEMIA” skierowała słowa do wszystkich uczniów:

Dziękuję, moi mili.
Gdybyście tego dziś nie uczynili, (chodzi o uporządkowanie miejsc zanieczyszczonych)
moja kondycja byłaby gorsza,
Lecz teraz jestem już zdrowsza!
I wam swe zdrowie daruję,
a każdy, kto mnie ratuje,
o swoje zdrowie też dba.
Ważne, by śmieci segregować,
Drzewom, roślinom i zwierzętom
życie można zachować.
PAMIĘTAJCIE!

Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę informacyjną na temat tej akcji. Poszczególnym klasom przydzielono rejony do sprzątania, czego efektem było:

• zebranie śmieci wzdłuż poboczy ulic: Szkolnej, Leśnej, Krótkiej, Lednickiej, Przedborskiej oraz ul. Kieleckiej do Woli Świdzińskiej, Al. 1 Maja i w parku w Olesznie,
  • uporządkowanie grobów żołnierzy AK na cmentarzu i placów wokół pomników przy ul. Przedborskiej i w drodze na Rudkę oraz w Chotowie,
  • oczyszczenie poboczy wzdłuż ulicy Szkolnej,
  • zebranie śmieci w wąwozie leśnym na Dąbrowie.W sumie zebrano 21 worków śmieci, które trafiły na legalne wysypisko śmieci.

Niepokoi fakt, że tych śmieci w tym roku było więcej niż w  poprzednim.

Organizatorem i koordynatorem tej ekologicznej akcji w naszej szkole jest  p. Anna Resiak.

Zajrzyj do naszej Fotogalerii

Dh Aleksandra Lichosik