Get Adobe Flash player

Refleksje „przed Wykusem”

„Historia każdego narodu, także historia Polski,

znaczy się krwią i ofiarą życia wielu ludzi”

Krzysztof Jaśkiewicz

Słowa te wiernie odzwierciedlają wydarzenia w Polsce począwszy od Piastów aż do współczesności. Polacy niejednokrotnie wykazywali się wielką odwagą. Jednak my, uczniowie Szkoły Podstawowej w Olesznie, szczególnie podziwiamy tych, którzy wywalczyli dla nas niepodległość - żołnierzy Armii Krajowej. To właśnie dzięki Ich poświęceniu i wielkiej miłości do Ojczyzny możemy spokojnie się uczyć i cieszyć się życiem.

To właśnie z myślą o Nich organizujemy liczne uroczystości upamiętniające przełomowe wydarzenia z czasów II wojny światowej. Na nasze akademie przyjeżdżają kombatanci z całej Polski. Większość z nich to już schorowani starsi ludzie. Serdecznie im za to dziękujemy. Szczególnie miło wspominamy wydarzenie, które miało miejsce 14.02.2000 r. Obchodziliśmy wówczas Święto Patrona Szkoły. W tym uroczystym dniu odwiedzili nas członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK - Koło w Olesznie i Koła NSZ. Akademia wzruszyła ich do łez. W podziękowaniu jeden z przybyłych gości wygłosił przepiękną mowę, po czym ku naszemu zaskoczeniu, zaśpiewał kilka partyzanckich piosenek. Po chwili usłyszeliśmy głos innego kombatanta, który równie pięknie i przejmująco zaśpiewał. Uczniowie zaczęli klaskać w rytm piosenek. Bawiliśmy się wspaniale.

Nie tylko my - uczniowie z Oleszna – bierzemy udział w naszych szkolnych uroczystościach. Przyjeżdżają do nas także harcerze ze szkoły o tym samym imieniu, z nadmorskiej miejscowości Świeszyno. Wspólnie chylimy głowy nad grobami poległych i przypominamy sobie historię sprzed kilkudziesięciu lat. Często bywamy świadkami radosnych powitań kombatantów. Zadziwiający jest fakt, że Oni po tylu latach wciąż zwracają się do siebie używając pseudonimów np. „Baśka”, „Halny”. To las ich zahartował, uodpornił. W nim rodziły się wielkie przyjaźnie, które trwają do dzisiaj. Nasuwa się więc pytanie : Dlaczego Ci starsi, schorowani ludzie przyjeżdżają do Oleszna? Przyjeżdżają tu, aby spotkać się z przyjaciółmi, zadumać się nad grobami poległych druhów, powspominać. Nierzadko w ich oczach zakręci się łza.

Wzruszające są również chwile, kiedy kombatanci, mieszkańcy Oleszna i okolic przychodzą do nas, do Dyrektora Szkoły i dziękują za to, że pamiętamy o grobach i pomnikach żołnierzy na miejscowym cmentarzu. Dziękują, że dbamy o najbliższe otoczenie i Miejsca Pamięci Narodowej. To dla Nich bardzo ważne. W naszym życiu takie chwile pełne ciepła, miłości i wzruszeń odgrywają dużą rolę. Chwile te pozostaną na długo w sercach i pamięci.

Już Jan Paweł II powiedział: „Naród, który nie szanuje przeszłości – przestaje istnieć”. Jest to prawda, dlatego nasze pokolenie powinno pamiętać o wydarzeniach sprzed wielu lat. Nie powinniśmy zapominać, że Ktoś kiedyś oddał za nas życie.

My, widząc uśmiechnięte twarze byłych żołnierzy, którzy po latach ponownie się spotykają, dochodzimy do jednego wniosku – przyjaźń ludzka trwa wiecznie. Nawet w tamtych trudnych czasach, w najcięższych chwilach żołnierze AK nie poddawali się, walczyli do końca. Walczyli, gdyż wiedzieli, że bronią słusznej sprawy.

Kiedyś wzorem patrioty był człowiek, który poświęcał życie za Ojczyznę. Dziś my nie musimy tego robić. Jednak mamy obowiązki, które powinniśmy solidnie wypełniać. Powinniśmy pielęgnować groby żołnierzy, kłaść na nich świeże kwiaty, zapalać znicze. W ten sposób możemy pokazać, że jesteśmy patriotami. Ucząc się solidnie, wykorzystując swoje talenty i pomagając innym, również pokazujemy to, co czujemy do naszej Ojczyzny. To wszystko pozwala nam nazywać się Polakami.

Bardzo ważne dla nas – uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie – jest to, że możemy spotykać się z kombatantami, byłymi żołnierzami AK. To Oni odpowiadają nam na wiele ważnych pytań: Jak należy godnie żyć? Czym jest honor, odpowiedzialność? Co to znaczy patriotyzm?

 

E. Palimąka, P. Piorun

uczennice Szkoły Podstawowej

im. Armii Krajowej we Olesznie

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ