Witaj na naszej stronie

Życzymy miłej lektury

Get Adobe Flash player

Bezpiecznie do szkoły

DRODZY RODZICE !

Dziecko idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, wymuszenia pieniędzy (zastraszanie, grożenie pobiciem), a takie powszechna obecność bezpańskich psów na naszych ulicach - to kilka, z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci, pozostające bez opieki rodziców. Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia, a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw - skutkuje niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje, którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne.

Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również zadanie rodziców. To My Rodzice powinniśmy uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest nasze dziecko . Od naszej postawy, od tego, czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie, swój dom i bliskich zależeć może bardzo wiele .

To My Rodzice powinniśmy przestrzegać pewnych zasad - bądźmy dla dzieci wzorem prawidłowego postępowania w każdej sytuacji. Pamiętajmy, że od nas dzieci przejmują wzory zachowań.

Należy pamiętać, że jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.

Pragniemy zwrócić się ze szczególną prośbą do rodziców: przejdźcie razem z dzieckiem drogę do jego szkoły i spróbujcie wcielić się w różne role; pieszego, rowerzysty czy też użytkownika komunikacji publicznej. Zróbcie to też w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Należy wybrać najbezpieczniejszą trasę, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia dla pieszych, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Pamiętajmy, aby uwrażliwić dziecko, że nie można zbaczać wspólnie ustalonej trasy. Poinformujcie swoje pociechy, że w razie niebezpieczeństwa powinny zwrócić się z prośbą o pomoc do nauczycieli, policjantów, czy też innych osób dorosłych.

Bookmark and Share

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ