Get Adobe Flash player

 

Uczestniliśmy w Ogólnopolskim Zlocie Klubów 4H

W dniach 3-5 czerwca 2011 r. Klub 4-H ,,Olszynki” z naszej szkoły wybrał się do Płońska wraz z liderami p. Mariolą Kamińską i Andrzejem Kowalczykiem na Ogólnopolski Zlot Klubów 4-H. Celem zlotu było podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu ,,Goście w naszej gminie”.

Wyjechaliśmy o godz.10.00. Na początek dojechaliśmy do Lasocina, gdzie zostaliśmy zaproszeni na grillowanie . Piekliśmy kiełbaski, jednak nam klubowiczom najbardziej spodobała się huśtawka, o która kłóciliśmy się przez cały pobyt w gospodarstwie agroturystycznym.

Po ognisku wyjechaliśmy w dalszą drogę. Po wielu godzinach podróży dotarliśmy do Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku, gdzie odbył się „Zlot Czarownic”. Częściowo gry i zabawy prowadziły wiedźmy. Mimo zmęczenia po wygłupach z czarownicami nie zabrakło nam energii na tańce pod gołym niebem. Byliśmy stałymi bywalcami parkietu. Około godziny 22:00 przespacerowaliśmy się do miejsca naszego noclegu - do Płońska. Mimo, że byliśmy bardzo zmęczeni nie zabrakło nam siły do zabawy z innymi klubowiczami z woj. podlaskiego i śląskiego.

W sobotę pewna grupa naszych kolegów, zrobiła nam pobudkę o godz. 4.00 rano. Tego dnia program zlotu był imponujący. Uczestniczyliśmy w warsztatach XII Zlotu Klubów 4 H w Poświętnem np.:

  • Kogo słychać w lesie ? – rozpoznajemy ptaki.

Uczestnikom warsztatu przy pomocy zdjęć oraz nagranych głosów zostały przedstawione charakterystyki gatunków ptaków. Mogliśmy sprawdzić, co zapamiętaliśmy oraz ugruntować zdobytą wiedzę. Każdy z uczestników dostał do rozwiązania zadanie polegające na dopasowaniu zdjęcia ptaka do nazwy.

  • Malowanie przyrody.

Uczestniczyliśmy w warsztatach z malarstwa pod kątem obserwacji i malowania przyrody na różnego rodzaju materiałach z wykorzystaniem prostych technik i możliwości stworzenia własnego indywidualnego malunku na talerzyku.

  • Zdobienie przedmiotów metodą dekupage.

Mogliśmy poćwiczyć praktyczną naukę zdobnictwa pod kątem wystroju mieszkania, gospodarstwa agroturystycznego z możliwością sprzedaży tych przedmiotów gościom, a także innym podczas organizowanych okolicznościowych imprez, np. festynów, dożynek itp.

  • Zabawa z papierem i bibułą

Wykonywaliśmy ozdoby z papieru i bibuły metodą Quliing - kartki pamiątkowej a także pomysłu na jej sprzedaż.

  • Tradycja wsi kurpiowskiej.

Uczestniczyliśmy w warsztatach nawiązujących do bardzo bogatej twórczości i kultury kurpiowskiej najlepiej zachowanej i udokumentowanej na Mazowszu, połączonej z gawędą o zachowanych wierzeniach, wróżbach i lokalnych zwyczajach, jakie są pielęgnowane i przekazywane młodemu pokoleniu. Samodzielnie wykonaliśmy różnorodne ozdóbki do dekoracji domu, a także wystroju ogrodu zapoznaliśmy się również z wypróbowanymi metodami promocji i reklamy.

  • Dziedzictwo kulturowe - Ocalmy od zapomnienia

Tematyka tego warsztatu przybliżyła nam zakres różnorodnych robótek z wykorzystaniem prostych materiałów dostępnych w każdym domu. Sztandarowych wyrobów proponowanych do własnoręcznego wykonania to drzewko szczęścia wykonane z miękkiego drutu, gałązek, kolorowych kamieni, grosików i muszli.

  • Ozdabianie ramek do zdjęć metodą scrapbookingu..

Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania głównie albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Ozdabialiśmy pudełka i szereg innych przedmiotów - to technika ozdabiania, komponowania odpowiedniego tła dla zdjęć, aby nie były one tylko zadrukowana kartką, ale również aby przypominały nam te najpiękniejsze chwile w życiu. Album wykonany techniką scrapbookingu można ozdabiać na wiele sposobów. W scrapbookingu nie ma określonych reguł, zasady tworzenia są dowolne, najważniejsza jest własna inwencja. Część osób preferuje, gdy zdjęcie znajduje się w centrum, dla innych zdjęcie jest tylko pretekstem do dobrej zabawy na kartach albumów. Im bardziej kreatywny twórca, tym ciekawszy efekt końcowy. w Polsce, technika ta jest jeszcze mało znana, choć coraz bardziej popularna może być wykorzystana do wykonania kartek okolicznościowych i prowadzenia kroniki w gospodarstwie agroturystycznym

  • Ręczne zdobienie pudełek i torebek na prezenty.

Nauczyliśmy się zdobienia pudełek i torebek na prezenty okolicznościowe z wykorzystaniem prostych technik malarskich. Pudełka i torebki można wykorzystać jako opakowania na prezenty dla gości lub sprzedawać gościom jako pamiątki z pobytu w danej miejscowości.

  • Organizacja aktywnej formy wypoczynku.

Nauczyliśmy się praktycznego planowania aktywnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem wieku i lokalnych atrakcji. Np. wykorzystanie ścieżek rowerowych i ścieżek edukacyjnych z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Wyszukiwania atrakcji w swoim terenie i promocja własnego miejsca zamieszkania tak aby zachęcić innych do przyjazdu a może także wypoczynku w naszej gminie.

  • „Gram, grasz, zagrajmy razem”

Poznaliśmy kilka bardzo ciekawych gier planszowych - odwiedzimy pingwiny na Antarktydzie, pościągamy się z żółwiami, będziemy mogli budować i burzyć na czas.

  • Dziedzictwo kulturowe a rozwój turystyki

Przypomnienie młodemu pokoleniu jak ważne w turystyce jest dziedzictwo kulturowe poprzez prezentację wykonanych własnoręcznie rzeźb. Zobaczyliśmy prace, materiały i narzędzia pracy rzeźbiarza.

  • Występy prześmiesznego ,,Hugo” który przez zabawę zapoznawał nas z pracą policji, strażaków i leśników. Było mnóstwo konkursów tanecznych oraz zgadywanek.Odbywały się występy grup tanecznych i kabaretowych klubowiczów z każdego zakamarka Polski.

Każdy z klubowiczów znalazł coś dla siebie a zdobyte umiejętności zabieraliśmy, by nauczyć innych, a warto !

Jednak nasza grupa z niepokojem oczekiwała na ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu klubów 4-H ,, Goście w naszej gminie” Celem konkursu było w bardzo ciekawy i pomysłowy sposób zaprezentować swoją gminę , aby zachęcić gości do jej odwiedzenia. Włożyliśmy dużo wysiłku, aby nasza praca była ciekawa. Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila. Kiedy prowadząca Prezes Fundacji 4-H w Polsce p. Katarzyna Boczek ogłosiła, że zdobyliśmy drugie miejsce w kraju, to aż krzyczeliśmy z radości. Były dyplomy i jako nagrodę - wspaniały ogromny teleskop do obserwacji nieba.

Po tych całodziennych zmaganiach udaliśmy się na nocleg. Nasi opiekunowie p. Mariola Kamińska i p. Andrzej Kowalczyk postanowili uczcić tak wspaniały sukces i zabrali nas do wesołego miasteczka , a następnie na koncert w parku. Po powrocie przed snem były jeszcze wspólne ,,piżamowe” zabawy i pląsy.

Rankiem o godz. 6.00 pobudka. Chłopcy pod wodzą p. A. Kowalczyka uczyli się tańczyć czaczę ze szczotką sprzątając salę gimnastyczną, a dziewczyny pod opieką p. M. Kamińskiej sprzątały łazienki i korytarze. Nie mogliśmy przecież zostawić po sobie bałaganu.

W niedzielę wcześnie rano wyjechaliśmy z Płońska w stronę Warszawy. O godzinie 9.00 byliśmy już w stolicy. Na początku zobaczyliśmy kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Następnie przeszliśmy ścieżkami na Stare Miasto. Widzieliśmy Syrenkę i Pomnik Małego Powstańca. Później ruszyliśmy w stronę pałacu prezydenckiego. Po tym poszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza . Obeszliśmy również Pałac Kultury i Nauki, który okazał się ogromny. Warszawa jest piękna. Nasi opiekunowie przekazali wiele ciekawych informacji o zwiedzanych miejscach Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy były Łazienki Królewskie. Przywitało nas bardzo dużo zwierzą: wiewiórki, kaczki, ryby, pawie, gołębie. Bardzo nam się tam podobało. Aby utrwalić wspomnienia, każdy z nas robił mnóstwo zdjęć. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do autokaru. Około godziny 18 byliśmy już w Olesznie i wszyscy rozeszliśmy się do domów.

Pragniemy bardzo gorąco podziękować naszym opiekunom, że mogliśmy wspólnie przeżyć tak radosne i niezapomniane chwile. A panu Markowi Stawowczykowi - kierowcy - za bezpieczne dotarcie do domu.

Zobacz fotki z imprezy.

Uczestnicy Zlotu

 

UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "PRACOWNIE KOMPUTEROWE DLA SZKÓŁ" WSPÓŁFINANSOWANYM PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ